ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի մարտի 17-ի նիստում Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը, ներկայացնելով 2020-ին իրականացված ծրագրերը, նշեց, որ հաշվետու ժամանակահատվածում մեկնարկել է «իԳործ» ծրագիրը, որի նպատակն է աշխարհի լավագույն համալսարաններում մագիստրոսի աստիճան ունեցող մասնագետներին մեկ տարի ներգրավել Հայաստանի պետական կառավարման համակարգի մարմինների աշխատանքներին: Արդյունքում 52 մասնագետներ 19 պետական մարմիններում ներգրավվել են տարբեր աշխատանքների: Ծրագիրը լինելու է շարունակական:
Կարեւորվեց սփյուռքի ներուժի քարտեզագրման ծրագիրը, որի բյուջեն հաստատվել էր նախորդ տարի, սակայն պատերազմի հետեւանքով այն չեղարկվել է եւ միայն փետրվարին էր հնարավոր վերսկսել:
Համավարակի ընթացքում հայաստանյան գործընկերներին օգնելու եւ փորձի փոխանակման նպատակով մի շարք երկրներից ժամանել են բազմաթիվ բուժաշխատողներ: COVID-19-ի դեմ պայքարի շրջանակում Հայաստանի բարեկամ մի շարք երկրներից եւ միջազգային կազմակերպություններից ստացվել է տարբեր ձեւաչափերով օժանդակություն, մասնավորապես, ֆինանսական, տեխնիկական աջակցություններ, բժշկական սարքավորումներ, պարագաներ, անհատական պաշտպանության, պաշտպանիչ եւ ախտահանիչ միջոցներ եւ այլն:
Զարեհ Սինանյանը նշեց, որ պատերազմի ընթացքում սփյուռքից մեծ քանակությամբ հումանիտար բեռ  եւ ֆինանսական աջակցություն է ցուցաբերվել: Արցախից ապաստանած քաղաքացիներին եւս ցուցաբերվել է աջակցություն:
Կամավորության նպատակով արցախյան պատերազմի ժամանակահատվածում բազմաթիվ սփյուռքահայեր ժամանել են Հայաստան:
2020-ին 9 597 օտարերկյա քաղաքացի ընդունել է ՀՀ քաղաքացիություն: 1 500-ը ստացել է ՀՀ քաղաքացիության կացության մշտական, իսկ 401-ը՝ հատուկ կարգավիճակ:
ԱԺ համապատասխան հանձնաժողովի հետ շարունակվել է մշակվել «Հայրենադարձության մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը, ինչպես նաեւ սույն օրենքից բխող հայրենադարձներին տրվող արտոնությունների եւ երաշխիքների աշխատանքը:
«Մաքսային կարգավորման մասին» ՀՀ օրենքում իրականացվել են փոփոխություններ եւ լրացումներ, որոնց արդյունքում բարելավվել են մաքսային սահմանով հայրենադարձների ապրանքների եւ բեռների ներմուծման պայմանները:
Բեյրութի աղետից հետո Լիբանանի հայ համայնքին օգնելու նպատակով Հայաստանից Բեյրութ է մեկնել օգնության 3 օդանավ: Հայաստան է ժամանել շուրջ 2 000 լիբանանահայ, նրանք ստացել են աջակցություն բնակարանային, կրթության եւ առողջապահական հարցերով:

17 марта на заседании Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам главный уполномоченный по делам диаспоры З.Синанян, представляя реализованные в 2020 г. программы, отметил, что в отчетный период была запущена программа «iGorts», направленная ​​на привлечение на год специалистов-магистров из лучших университетов мира в работу органов государственного управления РА. В результате 52 специалиста были привлечены к различным видам деятельности в 19 государственных органах. Программа будет непрерывной.
Была подчеркнута программа картирования потенциала диаспоры, бюджет которой был утвержден в прошлом году, но в результате войны был отменен и возобновить его можно было только в феврале.
Во время пандемии многие медицинские работники из ряда стран приехали помочь своим армянским коллегам и обменяться опытом. В рамках борьбы с COVID-19 была получена помощь от ряда дружественных Армении стран и международных организаций в различных форматах, в частности, финансовая и техническая помощь, медицинское оборудование, расходные материалы, средства индивидуальной защиты, дезинфекции и т. д.
З.Синанян отметил, что во время войны большой объем гуманитарной помощи и финансовой поддержки оказывала диаспора. Также было оказано содействие перемещенным гражданам Арцаха.
Многие армяне диаспоры прибыли в Армению добровольцами во время Арцахской войны.
В 2020 г. гражданство РА получили 9597 иностранных граждан. 1500 получили постоянное гражданство РА, а 401 – особый   статус.
Проект «О репатриации», а также действие льгот и гарантий, предоставляемых репатриантам по этому закона, продолжали прорабатываться с соответствующей комиссией НС.
В закон «О таможенном регулировании» внесены изменения и дополнения, в результате которых улучшены условия ввоза через таможенную границу товаров и грузов репатриантов.
После бедствия в Бейруте в помощь армянской общине Ливана из Армении были направлены 3 самолета с гуманитарной помощью. Около 2000 ливанских армян прибыли в Армению и получили поддержку в жилье, образовании и здравоохранении.